Szczegółowe streszczenie „Kamieni na szaniec” - strona 11
      Kamienie na szaniec | inne lektury | kontakt | reklama | Wersja mobilna
streszczenieopracowaniebohaterowieżycie i twórczość autoratest   

Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Lektury -> Kamienie na szaniec

Szczegółowe streszczenie „Kamieni na szaniec”

Już na wstępie gestapowcy nabrali przekonania, że Rudy jest jednym z głównych ogniw dywersji, pokazali mu znalezione notatki Heńka, żądali, aby podał adresy magazynów z amunicją, namiary na przełożonych i kolegów. Chłopak do niczego się nie przyznał i oczywiście nie podał żadnego adresu. Wówczas gestapowcy zaczęli go bić. On, bojąc się, że zobaczą jego ranę na udzie po niedawnym postrzale, tak ustawiał się do ciosów, by padały na nogę. Gdy po chwili miejsce stało się zakrwawione i poszarpane – Rudy uspokoił się i powtarzał sobie w duchu, że nie ma już żadnego dowodu jego dywersyjnej działalności. Aby przestali go bić, dla świętego spokoju podał jedno nazwisko – należało do kolegi, który niedawno zmarł w obozie w Oświęcimiu. Po sprawdzeniu danych gestapowcy wpadli w szał, „Bicie trwało bez ustanku z parogodzinnymi przerwami. Bito go w trzech postawach: na stojąco – pięścią po twarzy i głowie, leżącego na stołku – kijem i pejczem, oraz na podłodze, gdy mdlał – butami po brzuchu i między nogi. Miażdżono mu również podkowami butów dłonie na kamiennej posadzce, gdy leżał wyczerpany bez sił. Bicie kijem ustało dopiero wtedy, gdy kij złamali mu na głowie”.

Rudego kilka razy dziennie wożono z Pawiaka na Szucha, na tak zwane „badania”, czyli śledztwo przez bicie.

Znalezioną w domu Rudego podczas rewizji pieczęć z kotwicą (z czasów Małego Sabotażu) Niemcy maczali w tuszu i stemplowali mu twarz i ogoloną głowę. Katowaniu nie było końca. Chłopak specjalnie nadstawiał głowę - gdy w nią uderzyli tracił przytomność i nie czuł męki bestialstwa. Budzili go kopaniem w brzuch, deptali genitalia i dłonie. Po odwiezieniu na Pawiak był nieludzko skatowany. Pierwszą noc spędził na głównej sali, gdzie zajęli się nim współwięźniowie z jego ojcem. Podali mu wodę, przewrócili na bok.

Nazajutrz przeniesiono go do szpitala, okazało się, że był w krytycznym stanie. Mimo wszystko po paru godzinach znowu zabrano go na „badania” na Szucha. Gdy nie mógł utrzymać się na nogach, gestapowcy wlekli go za ręce, jego głowa i nogi obijały się na schodach. Po jakimś czasie nosili go na „badania” na noszach - był katowany leżąc.
Zobacz również:
Streszczenie na klp.plPo każdym kolejnym powrocie na Pawiak współwięźniowie cucili go z coraz większym trudem. Gdy pewnego piątku znowu zawieziono go na Szucha, odbyła się konfrontacja z Heńkiem, który miał ślady pobicia na twarzy. Ponieważ Rudy w dalszym ciągu zaprzeczał oskarżeniom, katowali go na oczach Heńka proszącego, że jak przestaną, to kolega się przyzna. Rudy jednak milczał, „badanie” odłożono do następnego dnia. Na koniec gestapowiec oświadczył, że od jutra Rudy będzie bity na śmierć, po czym odwieziono go na Pawiak.

Gdy Rudy został aresztowany, o świcie tego samego dnia jego przyjaciele i koledzy już o tym wiedzieli. Nie mogli się pogodzić z myślą, że ich przyjaciel jest katowany. Wszyscy byli w rozpaczy. Zośka pierwszy rzucił hasło natychmiastowego odbicia Rudego z rąk gestapowców.

Fakt, iż bohaterowie byli w służbie żołnierskiej wymuszał na nich posłuszeństwo sprawom bieżącym - bez względu na zaistniałą sytuację musieli zająć się innymi zadaniami. Całe przedpołudnie przenosili zatem magazyny z amunicją w inne miejsce oraz ostrzegali zagrożonych ludzi. Pracowali w szalonym tempie, aż w końcu mogli przygotować akcję odbicia Rudego, tzn. zwołali zespoły, rozpoznali teren, zorganizowali lokale, przygotowali broń, materiały wybuchowe. Chcieli wykonać swój plan po południu.

Wesoły – kolega Zośki o smutnej twarzy i bladej cerze pracował jako akwizytor u „Wedla”. Jakiś czas temu otrzymał rozkaz od Naczelnika Szarych Szeregów - miał się przedostać do gmachu gestapo i rozpoznać teren. Będąc dostawcą czekoladek, znając dobrze język niemiecki wykonał zadanie bez problemu. Chodził po gmachu, po pokojach, korytarzach i zbierał zamówienia na dostarczenie słodkości. Starał się zapamiętać najwięcej, przez to bardzo nadwerężył wszystkie zmysły. Teraz, po aresztowaniu Rudego, otrzymał kolejne zadanie. Musiał dokładnie podać kiedy, jaką trasą, jakim autem gestapowcy przewożą Rudego z Szucha na Pawiak. Wesoły robił rozpoznanie.

strona:    1    2    3    4    5    6    7    8    9    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19  


Szybki test:

Akcję „zagazowania” po raz pierwszy odbyła się w restauracji:
a) Adria
b) Ninette
c) Estefania
d) Gloria
Rozwiązanie

Grupa "Buki" związała się z akcją małego sabotażu:
a) w lutym 1942 roku
b) w grudniu 1940 roku
c) w listopadzie 1943 roku
d) w marcu 1941 roku
Rozwiązanie

Kapitan Pług był wychowankiem Szkoły Wojskowej w:
a) Wielkiej Brytanii
b) ZSRR
c) Kanadzie
d) USA
Rozwiązanie

Więcej pytań

Zobacz inne artykuły:

Inne
Geneza tytułu „Kamieni na szaniec”
Biografia Aleksandra Kamińskiego
Szczegółowe streszczenie „Kamieni na szaniec”
Charakterystyka Alka
Okoliczności powstania „Kamieni na szaniec”
Streszczenie „Kamienie na szaniec” w pigułce
Charakterystyka Rudego
Dokument epoki, czyli problematyka „Kamieni na szaniec”
Charakterystyka Zośki
Akcja pod Arsenałem – streszczenie
Charakterystyka pozostałych bohaterów „Kamieni na szaniec”
Gatunek literacki, narracja, język i styl „Kamieni na szaniec”
Główne motywy literackie w „Kamieniach na szaniec”
„Kamienie na szaniec” - plan wydarzeń
Szczegółowy plan wydarzeń „Kamieni na szaniec”
Losy Macieja Aleksego Dawidowskiego („Glisty”, „Alka”, „Kopernickiego”, „Koziorożca”)
Krytyka literacka o „Kamieniach na szaniec”
Wartości artystyczne argumentem za ponadczasowością „Kamieni na szaniec”
Losy Jana Bytnara („Rudego”, „Janka”, „Krokodyla”)
Słowniczek najważniejszych pojęć związanych z „Kamieniami na szaniec”
Losy Tadeusza Zawadzkiego („Zośki”, „Tadeusza”, „Kotwickiego”, „Kajmana”, „Lecha Pomarańczowego”)
Kalendarium twórczości Aleksandra Kamińskiego
Bibliografia
Najważniejsze cytaty „Kamieni na szaniec”
Czas i miejsce akcji „Kamieni na szaniec”

Tagi:
Partner serwisu: