Szczegółowe streszczenie „Kamieni na szaniec” - strona 4
      Kamienie na szaniec | inne lektury | kontakt | reklama | Wersja mobilna
streszczenieopracowaniebohaterowieżycie i twórczość autoratest   

Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Lektury -> Kamienie na szaniec

Szczegółowe streszczenie „Kamieni na szaniec”

Jako szklarz pracował także Zośka. Gdy skończył się sezon, w swoim mieszkaniu założył „fabrykę marmolady”. Wraz z kolegami, między innymi Jackiem Tabęckim robili ją z jabłek, rabarbaru, marchwi, przy obieraniu pomagała mu matka i siostra.

Po kilku miesiącach chłopcy zaczęli pracować w komórce więziennej, to zajęcie było „pierwszą służbą Buków na rzecz podziemnych sił zbrojnych, których ramieniem w więziennictwie warszawskim była Komórka Andrzeja”. Zastęp podzielono na zespoły, z których każdy miał przydzieloną swoją dzielnicę. Dowódcą całości był Zośka. Na każdej dzielnicy był wyznaczony lokal, do którego codziennie przynoszono kilkadziesiąt grypsów więziennych, które chłopcy - jako kurierzy - doręczali je natychmiast adresatom. W komórce więziennej pracowali od marca 1940 roku do czerwca 1940. Choć bardzo ich to nudziło, to jednak dawało poczucie odpowiedzialności. Współpraca zakończyła się wraz z zaniechaniem przesyłania grypsów.

Pod koniec 1940 i na początku 1941 roku zespół „Buków” zajął się samokształceniem. Chłopców ogarnęła chęć nauki na przekór ponurej rzeczywistości, łapanek, wojny. Zbierali się na tajnych kompletach, z uporem odrabiali lekcję, przerabiali tematy książkowe, które sami sobie zadawali. Mieli w sobie wiarę w naród, w zwycięstwo i sprawiedliwość. Po jakimś czasie zaczęli naukę w Szkole Budowy Maszyn im. Wawelberga, w międzyczasie pracując zarobkowo, zajmując się kolportażem i wypełniając zadania polecone przez różne komórki podziemne. Mieli wypełnione całe dnie.

Swoje miejsce w Polsce Podziemnej chłopcy znaleźli w końcu w marcu 1941 roku: „Związali się z akcją małego sabotażu, prowadzoną przez organizację podziemną Wawer, która stanowiła wówczas czoło otwartej walki z okupantem w kraju na odcinku szczególnie istotnym – odcinku oddziaływania niezależnej polskiej myśli na najszersze rzesze narodu”. W końcu rozpoczęli czynną służbę „w pracy niepodległościowej”.

Do organizacji podziemnej Wawer nie dołączył Zeus. Kilka miesięcy wcześniej, z rozkazu Głównej Kwatery Szarych Szeregów, wyruszył do Wilna nawiązać kontakt z harcerstwem wileńskim i tam zaginął. Chłopcy przez lata odwiedzali jego mieszkanie, w którym spędzili z Zeusem tyle niezapomnianych chwili przed wojną. Często rozmawiali z jego matką, która wciąż czekała na powrót syna.
Zobacz również:
Streszczenie na klp.plRozdział III
W SŁUŻBIE MAŁEGO SABOTAŻU


Po przystąpieniu do Małego Sabotażu „Wawer” chłopcy przeprowadzili samodzielnie szereg akcji, m.in. akcję fotograficzną, akcję kinową, akcję o kryptonimie „Paprocki”, akcję „sklepy mięsne”, akcję flagi, akcję 3 maja, akcję 11 listopada, akcję „zamanifestowania łączności kraju z jego emigracyjnym rządem” czy najgłośniejszą - tzw. tablicy na pomniku Mikołaja Kopernika. W międzyczasie bardzo zmężnieli, dojrzali, ukończyli szkoły i zaczęli patrzeć na życie w całkiem inny sposób.

„Mały Sabotaż Wawra był pierwszą linią Polski walczącej” w latach 1941 – 1942, gdy nie było jeszcze oddziałów partyzanckich.

Po przyjściu na miejsce umówionego spotkania komendant „Wawra” pouczył chłopców, że najważniejsze to odwaga, staranne przygotowanie i ostrożność w wykonaniu akcji, powtarzał, że nie wolno się im zatracić w „tej robocie”. Po otrzymaniu rozkazu zespół „Buków” musiał samodzielnie zorganizować plan oraz wybrać skuteczną metodę przeprowadzenia zleconej akcji. W tej kwestii mieli wolną rękę.

Pewnego dnia chłopcy otrzymali pierwsze zadanie, była to akcja fotograficzna.
Właściciele zakładów fotograficznych wystawiali na wystawie portret niemieckich żołnierzy w mundurach. Choć „Wawer” kilkakrotnie wysyłał do nich listy ostrzegające, to nie skutkowało. Wówczas chłopcy obmyślili plan - postanowili wybić szyby tego zakładu. Na ich drodze stanął jednak spory problem - większość tego typu zakładów znajdowała się przy głównych ulicach, gdzie panował duży ruch, gdzie ciągle chodzili Niemcy. Wszystko komplikował jeszcze fakt, iż na wiosnę 1941 roku ludzie w Warszawie nie znali jeszcze żadnych „akcji” ulicznych, więc obawiano się ich reakcji.

strona:    1    2    3    4    5    6    7    8    9    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19  


Szybki test:

Pseudonim „Mały” nosił:
a) Jerzy Drewnowski
b) Jerzy Masiukiewicz
c) Janek Błoński
d) Juliusz Dąbrowski
Rozwiązanie

Grupa "Buki" związała się z akcją małego sabotażu:
a) w grudniu 1940 roku
b) w lutym 1942 roku
c) w marcu 1941 roku
d) w listopadzie 1943 roku
Rozwiązanie

Jako akwizytor u „Wedla” pracował:
a) Kamień
b) Wesoły
c) Gruby
d) Mały
Rozwiązanie

Więcej pytań

Zobacz inne artykuły:

Inne
Biografia Aleksandra Kamińskiego
Szczegółowe streszczenie „Kamieni na szaniec”
Charakterystyka Alka
Geneza tytułu „Kamieni na szaniec”
Okoliczności powstania „Kamieni na szaniec”
Streszczenie „Kamienie na szaniec” w pigułce
Charakterystyka Rudego
Charakterystyka Zośki
Akcja pod Arsenałem – streszczenie
Dokument epoki, czyli problematyka „Kamieni na szaniec”
Charakterystyka pozostałych bohaterów „Kamieni na szaniec”
Gatunek literacki, narracja, język i styl „Kamieni na szaniec”
Główne motywy literackie w „Kamieniach na szaniec”
„Kamienie na szaniec” - plan wydarzeń
Szczegółowy plan wydarzeń „Kamieni na szaniec”
Losy Macieja Aleksego Dawidowskiego („Glisty”, „Alka”, „Kopernickiego”, „Koziorożca”)
Wartości artystyczne argumentem za ponadczasowością „Kamieni na szaniec”
Losy Jana Bytnara („Rudego”, „Janka”, „Krokodyla”)
Krytyka literacka o „Kamieniach na szaniec”
Słowniczek najważniejszych pojęć związanych z „Kamieniami na szaniec”
Losy Tadeusza Zawadzkiego („Zośki”, „Tadeusza”, „Kotwickiego”, „Kajmana”, „Lecha Pomarańczowego”)
Bibliografia
Najważniejsze cytaty „Kamieni na szaniec”
Czas i miejsce akcji „Kamieni na szaniec”
Kalendarium twórczości Aleksandra Kamińskiego

Tagi:
Partner serwisu: