Szczegółowe streszczenie „Kamieni na szaniec” - strona 5
      Kamienie na szaniec | inne lektury | kontakt | reklama | Wersja mobilna
streszczenieopracowaniebohaterowieżycie i twórczość autoratest   

Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Lektury -> Kamienie na szaniec

Szczegółowe streszczenie „Kamieni na szaniec”

W końcu zadanie wykonał Alek. Po uprzednim rozpoznaniu terenu pojechał z samego rana rowerem (zdjąwszy z niego najpierw tabliczkę z numerem) na ulicę Marszałkowską, jego kieszenie były wypchane żelaznymi śrubami. Chłopiec wyczekał odpowiedni moment i gdy nikt nie patrzył rzucił nimi z całej siły w witrynę zakładu fotograficznego. Brzęk tłuczonego szkła słychać było wszędzie. Nie dość, że Alkowi udało się uciec, to jeszcze po drodze wybił inne trzy zakładowe witryny.
Po tej akcji cały zespół „Buków” powielał ten plan przez kilka kolejnych miesięcy, aż w końcu z większości zakładowych wystaw zniknęły fotografie. To był pierwszy „sukces” bohaterów.

Kolejną akcją była akcja kinowa. Miała zniechęcić rodaków przed odwiedzaniem kin, w których wyświetlano tylko propagandowe niemieckie filmy. W ten sposób wspierano finansowanie uzbrojenia armii wroga na froncie, gdyż takie było przeznaczenie zysku z biletów. Na filmy chodziła w większości tzw.„publiczka warszawska”.
Członkowie Małego Sabotażu rozpoczęli pisanie kredą na murach hasła „Tylko świnie siedzą w kinie”. Chłopcy poruszali się w grupkach - jedni pisali, drudzy ich ubezpieczali na wypadek nadejścia niemieckiej policji. To działanie zajmowało trochę czasu, ponieważ napisy na murach musiały być wielkie i wyraźne. Pewnego dnia posiadający talent plastyczny Rudy podczas wypisywania tego sloganu na murach otaczających koszary lotnicze i koszary SS przy ulicy Rakowieckiej, domalował do niego dwie świnie siedzące na krzesłach, co było pewną modyfikacją „akcji”. Z czasem chłopcy zaczęli zagazowywać kina, co powodowało wybuch, dym i pożar. Odpowiedzią z strony Niemców były łapanki w salach, podczas seansów polowano na sabotażystów.
W ostatecznym rozliczeniu akcja kinowa nie przyniosła efektu - „publiczka warszawska” wygrała, ludzie nadal chodzili do kina.

Nowym zleceniem Małego Sabotażu była akcja Paprocki.
Paprocki był restauratorem przy ulicy Madalińskiego, „Regularnie w każdą sobotę ogłaszał się w gadzinowym „Nowym Kurierze Warszawskim” komunikując, że pośredniczy w prenumeracie „Der Sturmer” (jednego z najbardziej plugawych tygodników hitlerowskiej propagandy) i innych niemieckich pism”.
Zobacz również:
Streszczenie na klp.plAlek, Rudy i inni obmyślili plan gnębienia restauratora, podzielili go na każdy dzień, by zrealizować wszystkie swoje zamierzenia. Najpierw wysłali do Paprockiego parę listów z ostrzeżeniem, aby się wycofał z ogłoszenia, potem wybili mu szyby w lokalu, nalepili na przystankach tramwajowych kartki, że Paprocki po niskiej cenie sprzedaje słoninę i węgiel (w efekcie nachodził go tłum ludzi), następnie mury jego domu zaczęły „zdobić” plugawe wyzwiska. Poza tym chłopcy kilka razy dziennie nękali go telefonami, na drzwiach restauracji przykleili jego nekrolog.

Wszystko to przyniosło efekt dopiero po dwóch tygodniach gnębienia - Paprocki uległ. Zawiesił w oknie restauracji ogłoszenie, że nie prowadzi już pośrednictwa w prenumeracie „Der Sturmer”.

W międzyczasie „Wawer” przyłączył się do akcji okupowanej Europy. Propaganda angielska nawoływała przez radio: „wszystkie kraje okupowane do pisania na murach litery V, to znaczy „Victory” – zwycięstwo”.

Kolejna akcja nosiła kryptonim „sklepy mięsne”.
W Warszawie okupanci uruchomili kilkanaście sklepów wędliniarskich, mogli w nich kupować tylko Niemcy. Głodująca ludność, która otrzymywała chleb na kartki, odrobinę cukru i czasami 100 gramów mięsa z bólem przyglądała się pełnym mięsa sklepom, gdzie haki uginały się od szynek czy serdelków. Chłopcy traktowali to jako niemiecką prowokację. Zośka z Rudym obmyślili plan, poczynili przygotowania i ruszyli obydwaj na akcję.

Było południe, w sklepie tłum ludzi przepychał się w kolejce. Nagle wszedł Zośka, położył na bocznej ladzie próbówkę gazową z zapalonym lontem i szybkim krokiem wycofał się ze sklepu. W tym czasie Rudy miał zamknąć drzwi od zewnątrz na kłódkę i uniemożliwić tym samym ucieczkę stłoczonych Niemców. Nie wszystko poszło jednak zgodnie z planem - kółka przy drzwiach były za grube, by można zamknąć je kłódką. Po wybuchu próbówki w zaczął unosić się dym. Zośka i Rudy musieli uciekać przed zbliżającymi się policjantami.

strona:    1    2    3    4    5    6    7    8    9    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19  


Szybki test:

PLAN to skrót:
a) Państwowej Ludowej Akcji Niepodległościowej
b) Polskiej Ludowej Akcji Niepodległościowej
c) Państwowej Ludowej Armii Niepodległościowej
d) Polskiej Ludowej Armii Niepodległościowej
Rozwiązanie

Jako akwizytor u „Wedla” pracował:
a) Wesoły
b) Mały
c) Gruby
d) Kamień
Rozwiązanie

Akcję „zagazowania” po raz pierwszy odbyła się w restauracji:
a) Estefania
b) Adria
c) Gloria
d) Ninette
Rozwiązanie

Więcej pytań

Zobacz inne artykuły:

Inne
Biografia Aleksandra Kamińskiego
Szczegółowe streszczenie „Kamieni na szaniec”
Charakterystyka Alka
Geneza tytułu „Kamieni na szaniec”
Okoliczności powstania „Kamieni na szaniec”
Streszczenie „Kamienie na szaniec” w pigułce
Charakterystyka Rudego
Charakterystyka Zośki
Akcja pod Arsenałem – streszczenie
Dokument epoki, czyli problematyka „Kamieni na szaniec”
Charakterystyka pozostałych bohaterów „Kamieni na szaniec”
Gatunek literacki, narracja, język i styl „Kamieni na szaniec”
Główne motywy literackie w „Kamieniach na szaniec”
„Kamienie na szaniec” - plan wydarzeń
Szczegółowy plan wydarzeń „Kamieni na szaniec”
Losy Macieja Aleksego Dawidowskiego („Glisty”, „Alka”, „Kopernickiego”, „Koziorożca”)
Wartości artystyczne argumentem za ponadczasowością „Kamieni na szaniec”
Losy Jana Bytnara („Rudego”, „Janka”, „Krokodyla”)
Krytyka literacka o „Kamieniach na szaniec”
Słowniczek najważniejszych pojęć związanych z „Kamieniami na szaniec”
Losy Tadeusza Zawadzkiego („Zośki”, „Tadeusza”, „Kotwickiego”, „Kajmana”, „Lecha Pomarańczowego”)
Bibliografia
Najważniejsze cytaty „Kamieni na szaniec”
Czas i miejsce akcji „Kamieni na szaniec”
Kalendarium twórczości Aleksandra Kamińskiego

Tagi:
Partner serwisu: