Szczegółowe streszczenie „Kamieni na szaniec” - strona 6
      Kamienie na szaniec | inne lektury | kontakt | reklama | Wersja mobilna
streszczenieopracowaniebohaterowieżycie i twórczość autoratest   

Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Lektury -> Kamienie na szaniec

Szczegółowe streszczenie „Kamieni na szaniec”

Następną akcją byłą akcja flagi.
Polegała na zrywaniu niemieckich flag z urzędów czy komisariatów, ponieważ niektóre z nich – zwłaszcza te ogromne – były specjalnie zawieszane w taki sposób, by dotykać chodników i tym samym prowokować.

To Alek zerwał pierwszą flagę niemiecką z gmachu PKO. Musiał się szybko wdrapać, szarpnąć, zwinąć i schować materiał pod ubranie, aby zdążyć przed złapaniem. Z kolei Rudy był tak odważny, że zdjął z Zachęty za jednym podejściem aż trzy olbrzymie dziesięciometrowe flagi. Spośród czterech została tam tylko jedna, gdyż nie starczyło mu już czasu. Reszta chłopców z „Buków” zrywała mniejsze flagi z bocznych ulic.

Zośka był w „Wawrze” komendantem jednego z szesnastu rejonów Małego Sabotażu, na jakie jego kierownictwo podzieliło stolicę. Wypełniał też obowiązki w „pracy sztabowej”: to on planował, organizował, był pomysłodawcą zrealizowania zleconych przez komendanta „Wawra” akcji. Był zawsze chętny do pomocy. „Buki” brali przykład z jego odwagi, koleżeństwa, obowiązku, spokoju. Imponował im, byli bardzo do niego przywiązani. Uważali go za bohatera i przykład do naśladowania.

Z czasem wyczyny „Małego Sabotażu” stały się głośne, a do „Wawra” zaczęły zgłaszać się setki nowych ochotników. Zośka został komendantem większej grupy, Rudy, Alek i pozostali chłopcy z „Klubu Pięciu” również mieli nowe, własne oddziały pod sobą.

Pewnego dnia do oddziału Alka trafił Jędrek – kolega, z którym pracował jako drwal i z którym znalazł skład amunicji w lesie. Wszyscy, w obecności komendanta „Wawra” złożyli w mieszkaniu chłopca przyrzeczenie. W odpowiednio przygotowanym na tę okazję pokoju - podłoga pokryta była hitlerowskimi flagami (Alek sam je zerwał), na dużym stole leżały trofea zdobyte w akcjach, na ścianie wisiał Orzeł Polski i biało-czerwona chorągiew, a na wysokim trójnogu stał talerz z zapalonym spirytusem - wszyscy powtarzali za komendantem rotę przysięgi. Na koniec dowódca podziękował wszystkim za „dobrą robotę” w akcjach.
Zobacz również:
Streszczenie na klp.plKolejną akcją przygotowaną przez chłopców z Małego Sabotażu była akcja 3 maja.
Najpierw na znak manifestacji malowali kredą na murach biało–czerwone chorągiewki, później z kupionych do tego celu biało–czerwonych płócien uszyli ogromne flagi.
Alek ze swoim zespołem zawieszał chorągiewki systemem „zarzucania”. Przymocowywali chorągiewki do sznurka z kamień dla obciążenia. Mimo iż ciężko było je zarzucać na liniach tramwajowych, to jednak starali się dopiąć celu. Wówczas nie można było ich zdjąć bez sprowadzenia wozów straży pożarnej.

Inny sposób wymyślił Rudy. Wraz ze swoim zespołem zawieszał chorągiewki systemem „blokowym”. Nie wiadomo, w jaki sposób pożyczył klucz do opuszczania ulicznych latarni elektrycznych, potem u znajomego w warsztacie dorobił kilka kopii i rozdał swoim chłopcom. 2 maja wieczorem odkręcili i pospuszczali większość latarni w centrum miasta, przymocowali do nich zrolowane chorągiewki - specjalnie owinięte czarnym papierem dla niepoznaki. Ma koniec obwiązali to wszystko długim na dwa metry sznurkiem i wciągnęli latarnie do góry. Rankiem 3 maja wystarczyło pociągnąć, a rozwijały się biało–czerwone chorągiewki.

Po akcji 3 maja przyszedł czas na akcję 11 listopada, podczas której chłopcy z Małego Sabotażu wypisywali hasło „Polska zwycięży” na murach, chodnikach, na drogowskazach – ogólnie w bardzo niebezpiecznych miejscach.

Radlewicz, komendant Wawerskiego Mokotowa w czerwcu 1942 roku przeprowadził z Zośką akcję „zamanifestowania łączności kraju z jego emigracyjnym rządem”. Zdobywszy tysiąc egzemplarzy „Nowego Kuriera Warszawskiego” z datą 27 czerwca, zarządzili ostemplowanie wszystkich stron dwoma wielkimi stemplami: „Na jednym była kotwica – znak Polski Walczącej, na drugim – życzenia imieninowe pod adresem dwóch Władysławów: Sikorskiego (Wódz Naczelny) i Raczkiewicza (Prezydent)”. Potem wystarczył szybko sprzedać te egzemplarze na ulicach Warszawy i można było powiedzieć, że akcja zakończyła się sukcesem. Była to rekordowa sprzedaż.

strona:    1    2    3    4    5    6    7    8    9    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19  


Szybki test:

Narzeczona Alka miała na imię:
a) Basia
b) Kasia
c) Marysia
d) Czesia
Rozwiązanie

W „fabryce marmolady” robiono przetwory z:
a) rabarbaru
b) marchwi
c) jabłek
d) wszystkie odpowiedzi są poprawne
Rozwiązanie

Członkowie "Buków" na początku czerwca 1939 roku wyruszyli ostatni raz na beztroską wycieczkę...
a) w Góry Sowie
b) w Beskidy Śląskie
c) w Bieszczady
d) w Beskid Sądecki
Rozwiązanie

Więcej pytań

Zobacz inne artykuły:

Inne
Geneza tytułu „Kamieni na szaniec”
Biografia Aleksandra Kamińskiego
Szczegółowe streszczenie „Kamieni na szaniec”
Charakterystyka Alka
Okoliczności powstania „Kamieni na szaniec”
Streszczenie „Kamienie na szaniec” w pigułce
Charakterystyka Rudego
Dokument epoki, czyli problematyka „Kamieni na szaniec”
Charakterystyka Zośki
Akcja pod Arsenałem – streszczenie
Charakterystyka pozostałych bohaterów „Kamieni na szaniec”
Gatunek literacki, narracja, język i styl „Kamieni na szaniec”
Główne motywy literackie w „Kamieniach na szaniec”
„Kamienie na szaniec” - plan wydarzeń
Szczegółowy plan wydarzeń „Kamieni na szaniec”
Losy Macieja Aleksego Dawidowskiego („Glisty”, „Alka”, „Kopernickiego”, „Koziorożca”)
Krytyka literacka o „Kamieniach na szaniec”
Wartości artystyczne argumentem za ponadczasowością „Kamieni na szaniec”
Losy Jana Bytnara („Rudego”, „Janka”, „Krokodyla”)
Słowniczek najważniejszych pojęć związanych z „Kamieniami na szaniec”
Losy Tadeusza Zawadzkiego („Zośki”, „Tadeusza”, „Kotwickiego”, „Kajmana”, „Lecha Pomarańczowego”)
Kalendarium twórczości Aleksandra Kamińskiego
Bibliografia
Najważniejsze cytaty „Kamieni na szaniec”
Czas i miejsce akcji „Kamieni na szaniec”

Tagi:
Partner serwisu: