Szczegółowe streszczenie „Kamieni na szaniec” - strona 7
      Kamienie na szaniec | inne lektury | kontakt | reklama | Wersja mobilna
streszczenieopracowaniebohaterowieżycie i twórczość autoratest   

Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Lektury -> Kamienie na szaniec

Szczegółowe streszczenie „Kamieni na szaniec”

Pewnego dnia Jacek Tąbęcki, przyjaciel Zośki, został aresztowany. Wyszedłszy późnym jesiennym wieczorem od kolegi, pod wpływem impulsu zaczął zrywać niemieckie afisze nie bacząc na niebezpieczeństwo. Aresztowany przez żandarmów i przewieziony na komisariat, został w końcu odwieziony dorożką na Pawiak, a po miesiącu - do obozu w Oświęcimiu. Choć Zośka starał się go wydostać z Pawiaka, a potem z obozu - nie udało się jednak. Po tym aresztowaniu cały zespół „Buków” był wstrząśnięty. Wszyscy zastanawiali się, dlaczego Tabęcki nie uciekł z dorożki, przecież miał okazję. Jego krok stał się zaczątkiem dyskusji na zebraniach na temat zachowania podczas ewentualnego aresztowania: co robić, by nie być biernym, jak szukać sposobu do ucieczki, do obrony.

Podczas akcji zrywania flagi ze szpitala niemieckiego, w której brali udział chłopcy z Małego Sabotażu Jędrek i Marian, wydarzyło się kolejne nieszczęście. Bohaterowie zostali zauważeni przez wartowników, a podczas ucieczki, niespodziewanie od siodełka oderwał się numer roweru, który na akcję Jędrek pożyczył od koleżanki Irki Kowalskiej (w ich zespole były dwie dziewczyny). Niczego nieświadomy harcerz poszedł z kolegą oddać jednoślad.

Gdy już byli u Irki, nagle do mieszkania przyszło czterech policjantów. Okazało się, że znaleźli numer roweru pod szpitalem. Mundurowi przeprowadzili rewizję, w czasie której chłopcy uprzytomnili sobie, co im grozi. W głowie mieli cały czas historię Jacka i jego bierność podczas zatrzymania. Po chwili Jędrek korzystając z okazji pchnął policjanta, Marian szarpnął drzwi i udało im się uciec. Choć Irka została aresztowana, to na szczęście po kilku miesiącach udało się jej wydostać z Pawiaka.

Najgłośniejszą akcją „Wawra” była tzw. tablica na pomniku Mikołaja Kopernika.
Hitlerowcy zastawili część podstawy pomnika Kopernika z napisem „Mikołajowi Kopernikowi – Rodacy” mosiężną wielką płytą przykręconą czterema śrubami. Był luty 1942 roku, nadeszły urodziny naszego astronoma. Głównym odpowiedzialnym za przeprowadzenie akcji był Alek.
Pomnik stał na wprost Komendy Głównej „granatowej policji”. Rano o godzinie szóstej Alek wszedł na stopień cokołu i zaczął odkręcać śruby, które jak się okazało było przymocowane dosyć lekko. Po chwili mosiężna płyta spadła z hałasem. Chłopiec, ze strachu, że ktoś go zauważy, uciekł czym prędzej za róg ulicy. Przekonawszy się, że w pobliżu nie ma żadnego policjanta, wrócił i przeciągnął ciężką płytę po śniegu do miejsca, w którym zakopał ją w zaspie w bocznej uliczce. Po paru dniach chłopcy z jego oddziału przewieźli płytę sankami i ukryli do „lepszych czasów” w kryjówce.
Zobacz również:
Streszczenie na klp.plTen wyczyn poruszył Niemców, a emigracyjna prasa rozpisywała się o odwadze Polaków. W odwecie okupanci zdemontowali pomnik Jana Kilińskiego i zamknęli go w Muzeum Narodowym, za co Alek na murach galerii namalował farbą napis: „Ludu Warszawy – jam tu Jan Kiliński”. Później udało się mu od robotników demontujących pomnik odkupić szablę wodza, lecz całego posągu nie udało się odzyskać.
W konsekwencji tej akcji Alek musiał się ukryć na wsi. Gestapo aresztowało kogoś z jego rodziny, więc pojechał do swojej narzeczonej Basi. Dziewczyna była szczupłą brunetką cztery lata młodszą od swojego adoratora. Z natury była rozważna, czym zauroczyła Alka, gdy poznali się na początku wojny. W czasie tego pobytu para mogła nacieszyć się sobą do woli. Wspólne spacery, rozmowy na temat ich przyszłości i wyboru zawodów były miłą odskocznią od wojennych problemów.

Symbolem Polski Walczącej był Znak Kotwicy. Wprowadził go „Wawer”, a wynalazł Rudy.
Bohater pełnił w Małym Sabotażu rolę technika-wynalazcy. To on zrobił dziesięć dużych stempli kotwic i do tego poduszeczkę nasączoną farbą, on wymyślił pieczątki z trupią czaszką do stemplowania niemieckich afiszy. Sposób był prosty: wydmuchiwało się zawartość jajka przez małą dziurkę, potem do środka skorupki wlewało farbę i zalepiało. Taką „bronią” rzucało się w hitlerowskie szyldy czy napisy propagandowe werbujące polskich robotników na wyjazd do Rzeszy.

strona:    1    2    3    4    5    6    7    8    9    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19  


Szybki test:

W listopadzie 1942 roku powołano znane pod nazwą „Kedyw”:
a) Konspiracyjne Dywizjony
b) Kierownictwo Dywersji
c) Komendantury Wywiadu
d) Kierownicze Dywizje
Rozwiązanie

Pierwsza akcją w ramach „Małego Sabotażu” była akcja:
a) fotograficzna
b) kinowa
c) Paprocki
d) „sklepy mięsne”
Rozwiązanie

Zeus był nauczycielem:
a) kultury fizycznej
b) języka polskiego
c) geografii
d) historii
Rozwiązanie

Więcej pytań

Zobacz inne artykuły:

Inne
Geneza tytułu „Kamieni na szaniec”
Biografia Aleksandra Kamińskiego
Szczegółowe streszczenie „Kamieni na szaniec”
Charakterystyka Alka
Okoliczności powstania „Kamieni na szaniec”
Streszczenie „Kamienie na szaniec” w pigułce
Charakterystyka Rudego
Dokument epoki, czyli problematyka „Kamieni na szaniec”
Charakterystyka Zośki
Akcja pod Arsenałem – streszczenie
Charakterystyka pozostałych bohaterów „Kamieni na szaniec”
Gatunek literacki, narracja, język i styl „Kamieni na szaniec”
Główne motywy literackie w „Kamieniach na szaniec”
„Kamienie na szaniec” - plan wydarzeń
Szczegółowy plan wydarzeń „Kamieni na szaniec”
Losy Macieja Aleksego Dawidowskiego („Glisty”, „Alka”, „Kopernickiego”, „Koziorożca”)
Krytyka literacka o „Kamieniach na szaniec”
Wartości artystyczne argumentem za ponadczasowością „Kamieni na szaniec”
Losy Jana Bytnara („Rudego”, „Janka”, „Krokodyla”)
Słowniczek najważniejszych pojęć związanych z „Kamieniami na szaniec”
Losy Tadeusza Zawadzkiego („Zośki”, „Tadeusza”, „Kotwickiego”, „Kajmana”, „Lecha Pomarańczowego”)
Kalendarium twórczości Aleksandra Kamińskiego
Bibliografia
Najważniejsze cytaty „Kamieni na szaniec”
Czas i miejsce akcji „Kamieni na szaniec”

Tagi:
Partner serwisu: